close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 lutego 2017

  Stowarzyszenie skupia byłych stypendystów ukraińskich, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej w kampusach w Natolinie lub Brugii.

  Ambasador Jan Piekło przedstawił własne oceny na temat sytuacji na Ukrainie, konfliktu na wschodzie kraju oraz wspomniał o tym, jak zapamiętał wydarzenia na Majdanie sprzed 3 lat i Pomarańczową Rewolucję. Podzielił się także doświadczeniami w kierowaniu Fundacją PAUCI. Spotkanie umożliwiło wymianę ocen w zakresie migracji, reform na Ukrainie i wpływu mediów w obu krajach na postrzeganie wspólnej historii i relacji dwustronnych.

   

  Goście przedstawili plany aktywności Stowarzyszenia Absolwentów Kolegium Europejskiego na 2017 rok i wyrazili chęć współpracy z Ambasadą RP na Ukrainie oraz Instytutem Polskim w Kijowie przy okazji organizacji imprez, jakie mają zamiar przeprowadzić w Kijowie i Dnipro.

   

  Kolegium Europejskie założone zostało w 1949 roku w Brugii (Belgia) oraz w 1993 roku w warszawskim Natolinie. Działa ono na zasadzie „1 Kolegium – 2 kampusy”, co oznacza, że uczelnia posiada kampusy odpowiednio w Belgii i w Polsce. Kolegium jest najstarszą i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji edukacyjnych specjalizujących się w europeistycznych studiach podyplomowych. Nauka trwa od września do czerwca, a zajęcia prowadzone są w języku angielskim i francuskim.

   

  W roku akademickim 2016/2017 Polska ufundowała dla obywateli Ukrainy 7 stypendiów do Kolegium w Natolinie. Osoby z Ukrainy zainteresowane zdobyciem stypendium w Kolegium Europejskim i poszerzeniem dzięki temu swojej wiedzy na temat Unii Europejskiej mogą ubiegać się w Polsce o miejsca na kierunku European Interdisciplinary Studies po ogłoszeniu nowego naboru pod koniec 2017 roku.

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: