close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

     

  • AKTUALNOŚCI

  • 17 maja 2017

    Wdrażanie Globalnej Strategii UE (EUGS) w obszarze bezpieczeństwa i obrony, sytuacja w Rogu Afryki, relacje UE-Afryka oraz Partnerstwo Wschodnie były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

    Podczas posiedzenia Rady ministrowie omówili perspektywy współpracy Unii z partnerami z Europy Wschodniej. – Wiele miejsca poświęciliśmy sytuacji na Ukrainie, konfliktowi, przemianom, reformom ukraińskim - w kontekście przygotowywanego na jesień szczytu Partnerstwa Wschodniego. (…) Szczyt w Brukseli będzie okazją do oceny projektu i przyjęcia narracji w sprawie przyszłości. Polska dąży do uznania „europejskich aspiracji” partnerów. Dostrzegamy sukcesy PW: implementacja umów stowarzyszeniowych i liberalizacja wizowa z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą, a także dążenie Armenii, Azerbejdżanu i Białorusi do pogłębienia relacji z UE – wymienił szef polskiej dyplomacji.

     

     

     

     

    Przy okazji posiedzenia Rady, z inicjatywy Polski w ramach prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, odbyło się śniadanie w formule „Grupy Przyjaciół Ukrainy” z udziałem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Pawło Klimkina, Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini oraz szefów dyplomacji krajów UE. Spotkanie było okazją do dyskusji na temat sytuacji na Ukrainie. – Owocne dyskusje „Grupy Przyjaciół Ukrainy” potwierdziły szczególną rolę Polski w rozwoju relacji Unii z Ukrainą. Z satysfakcją oczekujemy zniesienia wiz dla Ukraińców. Ma to symboliczne i praktyczne znaczenie oraz potwierdza wiarygodność obietnic UE – powiedział szef MSZ.

     

    Biuro Rzecznika Prasowego
    Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: