close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 maja 2017

  W Operze Narodowej Ukrainy w Kijowie odbył się uroczysty koncert z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie, które miało miejsce 17 maja br. zostało przygotowane wspólnie przez naszą placówkę i Ambasadę Republiki Litewskiej w Ukrainie.

  Licznie przybyłych gości przywitał Ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło wraz z Ambasadorem Republiki Litewskiej w Ukrainie Mariusem Janukonisem. W swoim wystąpieniu Ambasador Jan Piekło podkreślił -  „To wzruszający moment, w którym dziś możemy czcić to święto razem z Litwinami i Ukraińcami… To duch Konstytucji 3 Maja pomógł nam przetrwać i myśleć o wolności i niezależności. 3 Maja jest dla nas datą świadczącą o wiekach wspólnej historii i wspólnego oporu przed wrogim imperium. Niech ten sam duch daje nam siłę, by solidarnie wspierać naszych ukraińskich Przyjaciół w ich dzisiejszej walce o wolność. Niech żyje Ukraina! Niech żyje Litwa! Niech Żyje Polska! ”. Po przemówieniach Narodowy Chór „Dumka” z Kijowa wykonał hymny Polski, Litwy i Ukrainy.

   

   

  Na repertuar koncertu złożyły się utwory polskich i litewskich kompozytorów w wykonaniu „Kyiv Classic Orchestra” pod batutą Hermana Makarenki. Goście mieli okazję wysłuchać m.in. Poloneza Husarii K. Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem” czy Concerto Piccollo litewskiego kompozytora V. Barkauskasa. Dodatkowo koncert uświetnili swymi występami soliści z Polski i Litwy. Arię „Miecznika” z opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki wykonał solista Teatru Wielkiego w Warszawie baryton Adam Kruszewski. Utwory fortepianowe kompozytora K.C. Czurlonisa wykonał litewski pianista Rokas Zubowas. Na zakończenie koncertu Narodowy Chór „Dumka” pod dyrekcją E. Sawczuka zaprezentował wiązanki stanowiące fantazję na temat polskich i litewskich pieśni ludowych. Występ artystów wzbudził ogromne uznanie wśród publiczności co zostało wyrażone długim aplauzem kończącym koncert.

   

  maj c
  maj d
  maj e
  maj f
  maj h
  maj g
  maj i

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: