close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  Na terenie dawnego parku dworskiego Rodziny Chojeckich w Didowszczyźnie 9 maja 2017 r. odsłonięty został odrestaurowany grobowiec, miejsce pochówku Bolesława i Elody Chojeckich. Jego poświęcenia dokonał ks. Biskup Witalij Skomarowski.

  Didowszczyzna, Hulaki Wielkie oraz Tomaszówka to trzy wioski, które kiedyś należały do Rodziny Chojeckich. Wśród przedstawicieli rodu najbardziej znany był Jan Nepomucen Chojecki, działacz polityczny o postępowych poglądach, poseł na Sejm Czteroletni i wielki zwolennik Konstytucji 3 Maja. Cała rodzina Chojeckich grzebała swoich zmarłych bądź w krypcie nieistniejącego już kościoła, bądź też w dwóch grobowcach dworskiego parku. Do dzisiaj zachował się jeden z nich, który był przedmiotem renowacji przeprowadzonej z inicjatywy i pod koordynacją o. Jana Piątkowskiego z Fastowa, przy wsparciu finansowym Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kijowie. Uporządkowany został również teren, na którym znajduje się grobowiec.

  Z ramienia Ambasady RP w Kijowie w uroczystości wziął udział Konsul RP Tomasz Dederko oraz attaché konsularny Klaudia Tenoudji.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: