close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 marca 2017

  – Przyjechaliśmy do Kijowa z przesłaniem od Europy: nie zapominamy o naszych przyjaciołach i priorytetach – mówił minister Witold Waszczykowski podczas wczorajszej wspólnej wizyty na Ukrainie z szefem brytyjskiego MSZ Borisem Johnsonem, zapewniając o solidarności Europy z Ukrainą.

  – Cieszy mnie, że Wielka Brytania, mimo że zdecydowała się na Brexit, pozostaje w dalszym ciągu bardzo ważnym partnerem Unii Europejskiej, podziela nasze spojrzenie na bezpieczeństwo i jest gotowa angażować się w rozwiązywanie konfliktów w Europie – zaznaczył minister Waszczykowski.


  W Kijowie szefowie polskiej i brytyjskiej dyplomacji spotkali się z prezydentem Petro Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. Ta pierwsza zaplanowana wspólnie przez Polskę i Wielką Brytanię wizyta szefów resortów spraw zagranicznych obu krajów na Ukrainie jest demonstracją poparcia dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego wschodniego sąsiada oraz obranego przez niego europejskiego kursu.


  Polski i brytyjski minister podkreślili historyczny charakter trójstronnych rozmów w formacie ministrów spraw zagranicznych Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Głównymi tematami spotkania Witolda Waszczykowskiego, Pawło Klimkina i Borisa Johnsona były obecna sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie, w tym w rejonie Donbasu, a także przyszłość relacji Ukrainy z Unią Europejską.

   

  – Próbowaliśmy podsumować format normandzki i porozumienia mińskie. Oba formaty przyniosły pozytywne zmiany, ale nie rozwiązały problemu – powiedział minister Waszczykowski podczas wspólnej konferencji prasowej szefów dyplomacji Polski, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. – Europa musi poszukiwać efektywnych rozwiązań w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę. Decyzja o wyborze najlepszego sposobu rozwiązania konfliktu z Rosją zostanie oczywiście podjęta przez władze ukraińskie – dodał.


  Minister Waszczykowski poinformował również, że minister Klimkin przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.


  Szef ukraińskiego MSZ podkreślił z kolei znaczenie wsparcia ze strony Polski i Wielkiej Brytanii w związku z trwającym od kilku lat konfliktem rosyjsko-ukraińskim. – Będziemy walczyć dopóki nie odzyskamy Donbasu – zapowiedział. Minister Boris Johnson zwrócił   natomiast uwagę, że pierwsza wspólna misja dyplomatyczna Polski i Wielkiej Brytanii w Kijowie to „historyczny moment”: - Jesteśmy dwiema silnymi demokracjami - podkreślił. Dodał również, że presja międzynarodowa na Rosję powinna zostać zintensyfikowana.

   


  W Kijowie szefowie polskiego i brytyjskiego MSZ spotkali się też z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i ukraińską wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanną Kłympusz-Cincadze. Rozmowy skupiały się na kwestiach bezpieczeństwa, konflikcie rosyjsko-ukraińskim i wschodnim wymiarze polityki europejskiej. Premier Hrojsman przedstawił również plan kolejnych reform na Ukrainie, m.in. prywatyzacyjnej i sądowniczej, które powinny w kolejnych latach przynieść temu krajowi ogromne zmiany. Minister Witold Waszczykowski zapewnił z kolei, że Polska zamierza aktywnie działać na rzecz krajów Partnerstwa Wschodniego. W zgodnej ocenie ministrów projekt ten wymaga ożywienia.

   

   

  Zwieńczeniem wizyty było spotkanie obu ministrów z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko. Minister Waszczykowski zapewnił w trakcie rozmowy, że Polska wspiera proeuropejskie dążenia Ukrainy i będzie kontynuować działania i projekty na rzecz wdrażania reform w tym kraju. Prezydent Poroszenko wyraził podziękowanie za polskie zaangażowanie na rzecz Ukrainy. Przedstawił też ministrom ocenę sytuacji w rejonie konfliktu podkreślając nieprzestrzeganie przez stronę rosyjską porozumień mińskich.


  Wizytę na Ukrainie minister Waszczykowski rozpoczął od złożenia wieńców pod pomnikami ofiar NKWD na polskiej i ukraińskiej części cmentarza wojennego w Bykowni. Szef polskiej dyplomacji zwracając się do  zgromadzonej na miejscu Polonii, wyraził nadzieję, że tego typu miejsca będą służyć polsko-ukraińskiemu pojednaniu.

   

  Wspólnie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem minister Witold Waszczykowski złożył także wiązanki kwiatów pod Krzyżem Niebiańskiej Sotni.


  Termin wizyty zbiegł się się z 25. rocznicą nawiązania przez Polskę i Wielką Brytanię stosunków dyplomatycznych z Ukrainą, a także z trzecią rocznicą rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę i bezprawnej aneksji Krymu.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: