close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 kwietnia 2015

  21.04.2015 r. w Czernihowskim Muzeum Historii Wojskowości wiceminister Konrad Pawlik dokonał przekazania modelu monitora rzecznego ORP „Kraków”. Jednocześnie została zaprezentowana wystawa przedstawiająca służbę okrętu w polskiej Marynarce Wojennej oraz dzieje Flotylli Pińskiej.

  Podsekretarz stanu Konrad Pawlik przyjechał do Czernihowa aby wraz z ministrami spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej wziąć udział w konferencji poświęconej reformie decentralizacyjnej na Ukrainie.

  W uroczystości w muzeum wiceministrowi i członkom oficjalnej delegacji towarzyszyli - zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Lech Trawicki, Attaché Obrony Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Kijowie płk Tomasz Trzciński oraz Karol Jazowski II sekretarz ds. prasowych placówki. Stronę ukraińską reprezentował dyrektor Muzeum Historycznego Sergii Laievskyi, przedstawiciel władz obwodowych, delegacja z miejscowości Ładynka oraz członkowie organizacji społecznych zaangażowanych w projekt utworzenia muzeum „Historia jednego okrętu”.

   

   

   

   

   

  Staraniem Ambasady RP w Kijowie, Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie, Wydziału Konsularnego Ambasady, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz przy współpracy lokalnych organizacji skupiających pasjonatów zajmujących się zagadnieniami związanymi z marynarką wojenną, lokalnych władz oraz muzealników, prowadzone są działania mające na celu zabezpieczenie wraku oraz jego elementów znajdujących się wokół miejsca, w którym został zatopiony. Współpraca ma także na celu doprowadzenie do zakończenia projektu związanego z utworzeniem w miejscowości Ładynka  małego muzeum „Historia jednego okrętu”. Powyższy projekt jest wspierany przez Muzeum Historyczne w Czernihowie i wyjątkowo aktywnie zaangażowaną społeczność Ładynki.

   

   

   

   

  Należy nadmienić, że członkowie lokalnych organizacji zgromadzili, w pomieszczeniu przekazanym przez Radę Wiejską na potrzeby tworzonej izby muzealnej, wiele przedmiotów podjętych z terenu wokół wraku (zostały one rozrzucone na skutek eksplozji spowodowanej przez załogę - mającej na celu zapobiegnięcie dostania się jednostki w ręce niemieckie). Wśród zgromadzonych elementów znajdują się m.in. koja marynarska, skrzynki na amunicję, akumulatory, pokrywy włazów a także drzwi do jednej z wież artyleryjskich z zachowaną oryginalną mosiężną tabliczką, na której umieszczono napis w jęz. polskim „Wieża armatnia I”

   

   

   

   

  Obecnie przy wsparciu merytorycznym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i działaniom Ambasady RP w Kijowie zostały wykonane tablice opisujące fakty związane ze służbą monitora ORP „Kraków” oraz samą Flotyllą Pińską. Wykonano także model w skali 1:50 przedstawiający jednostkę w stanie z 1926 r. Docelowo przedmioty te wzbogacą izbę muzealną w Ładynce. Jednak aby izba mogła przyjąć w swe progi pierwszych zwiedzających potrzebne są dodatkowe fundusze na prace związane z wykończeniem pomieszczenia i ociepleniem niewielkiego budynku. Rozważana jest także dalsza eksploracja wraku kadłuba, szczególnie w jego części rufowej, która praktycznie od zakończenia wojny pozostaje przykryta przez piasek i muł naniesiony przez rzekę.

   

   

   

   

  Historia okrętu:

   

  Monitor rzeczny ORP „Kraków” wraz z bliźniaczą jednostką ORP „Wilno” został zbudowany w latach 1924 – 1926 w Polskiej Fabryce Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski Sp. Akcyjna w Krakowie. Uroczyste podniesienie bandery na obu jednostkach odbyło się 15.10.1926 r. Były to pierwsze okręty wojenne zbudowane w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.  Wraz z czterema jednostkami wybudowanymi w stoczni w Gdańsku stanowiły najsilniej uzbrojone okręty tego typu pełniące służbę w polskiej Marynarce Wojennej.

  Po rozpoczęciu II Wojny Światowej a następnie wkroczeniu 17.09.39 r. Armii Czerwonej na wschodnie terytoria II RP, ORP „Kraków” ze względu na sytuację operacyjną został zatopiony przez załogę w dniu 21.09.1939 r. na Kanale Królewskim w pobliżu miejscowości Kuźliczyn.

  W październiku 1939 r. jednostka został podniesiona z dna przez radzieckich nurków oraz poddana modernizacji. ORP „Kraków” pod nazwą „Smoleńsk” znalazł się w składzie radzieckich flotylli rzecznych. Po uderzeniu Niemiec na ZSRR, latem 1941 r., okręt brał aktywny udział w walkach na Prypeci, Berezynie, w obronie Kijowa na Dnieprze oraz na rzece Desna. 15.09.1941 r. został opuszczony przez załogę, wysadzony w powietrze w odnodze rzeki Desna w pobliżu miejscowości Ładynka na obszarze dzisiejszego obwodu czernihowskiego.

   

  Materiał przygotowany przez lokalny czernihowski kanał NEWCH.TV:

   

  https://www.youtube.com/watch?v=o57yCBb3XRU

  3
  2
  II

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: