close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA POLITYCZNE I GOSPODARCZE

 • 10 stycznia 2019

  6 grudnia 2018 r. w Kijowie miał miejsce finał projektu Polish-Ukrainian High-Tech Hub 2018, adresowanego do polskich inwestorów i funduszy inwestycyjnych oraz do ukraińskich startupów, wynalazców i innowatorów.

  Była to już druga edycja, zainaugurowanego w roku 2017 projektu (informacja o poprzedniej edycji), zmierzającego do zainicjowania szerszej współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze finansowania innowacji, wychodzącego z jednej strony naprzeciw potrzebom polskich inwestorów, z drugiej zaś spełniającego oczekiwania ukraińskich startupów.

   

    Reportaż:

   

  Otwierając spotkanie inicjator projektu, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz powiedział, że duża liczba uczestników drugiej edycji przedsięwzięcia dowodzi faktu, iż zarówno dla polskich inwestorów, jak i ukraińskiego rynku startupów tego rodzaju platforma komunikacji jest potrzebna i wyraził nadzieję na kontynuację i rozwój inicjatywy w kolejnych edycjach.

   

   

  Z kolei moderator spotkania, prezes Fundacji Startup Hub Poland Maciej Sadowski zauważył, że z jednej strony polscy inwestorzy docenili ukraińskie startupy, z drugiej zaś ukraińskie startupy polubiły polskich inwestorów, co rokuje dobre perspektywy rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy na polu finansowania innowacji.

   

  W ramach projektu każdy ukraiński startup, innowator, wynalazca i autor innowacyjnego projektu mógł wziąć udział w naborze projektów i zyskać szansę na spotkanie w Kijowie z polskimi inwestorami. Jedynym warunkiem wstępnym udziału w selekcji, było wypełnienie formularza aplikacyjnego w języku angielskim. Do rywalizacji o możliwość spotkania się z polskimi inwestorami zgłosiło się ponad 130 startupów z Ukrainy.

   

   

  Wśród zgłoszonych projektów znalazły się propozycje ze sfery IT, nowych materiałów, biotechnologii, medycyny, motoryzacji, nowatorskich rozwiązań w przemyśle i wiele innych. Następnie Fundacja Startup Hub Poland przeprowadziła wstępną ocenę potencjału zgłoszonych projektów. Wytypowano spośród nich 30 finalistów, którzy otrzymali możliwość zaprezentowania swych propozycji podczas spotkania z inwestorami.

   

   

  Zainteresowanie zapoznaniem się ze zgłoszonymi projektami zgłosiło 21 inwestorów. W ramach spotkania, finaliści konkursu przeprowadzili prezentację własnych propozycji przed audytorium inwestorów. Następnie odbyły się indywidualne spotkania inwestorów z autorami projektów.

   

   

  Łącznie w wydarzeniu wzięło około 250 uczestników. Projekt został zrealizowany w ramach współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju RP, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacji Startup Hub Poland, Instytutu Polskiego w Kijowie i Fundacji Fundusz Współpracy, przy wsparciu programu Polska Pomoc Rozwojowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: